Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
AbranovceHľadať
 
 

Všeobecne

Základné údaje o obci

Geografická poloha obce: 48°56′03″S 21°20′31″V

Susedné obce: Kokošovce, Žehňa

Celková rozloha obce: 958 ha (9,58 km²)

Nadmorská výška: 446 m n. m.

Počet obyvateľov k 31.12.2018: 695 obyvateľov

 

Symboly obce

Erb obce:

erb.png V roku 2005 bol tento erb zapísaný do heraldického registra SR v tejto podobe:nv modrom štíte na zelenej pažiti vztýčená   kuna so  strieborným bruškom.

 

 

 

 

Vlajka obce:

 zastava.jpgVlajka obce pozostáva zo šiestich pozdĺžnych pruhov: modrej, žltej, bielej, zelenej, žltej a bielej. Vlajka má pomer strán 2:3 a   ukončená je  troma citmi, t.j. dvoma zástrihmi siahajúcimi do tretiny jej listu. 

 

 

 

 

 

Pečať obce: 

pecat.png

Život obce bol už od najstarších čias spätý s dvomi základnými činnosťami, ktorými sa živilo miestne obyvateľstvo - poľnohospodárstvo a lesohospodárstvo. Vďaka tomu obec nepatrila k tým bohatším. K významnejšiemu rozvoju došlo až po príchode družstiev. Poľnohospodársky charakter si obec zachovala až dodnes. Svedčí o tom fakt, že takmer každá domácnosť sa venuje pestovaniu poľnohospodárskych plodín a chovu domácich zvierat. Dnes väčšina produktívnych obyvateľov pracuje v blízkom krajskom meste Prešove.

Obecný úrad prevádzkuje Základnú školu (1-4.roč), Materskú školu a Kultúrny dom. (priestory KD sa využívajú na kultúrne, spoločenské, pietne akcie a pod., a je možné ich prenajať poplatky)

V obci je aktívny stolnotenisový klub. Tento šport v Abranovciach už po mnoho rokov priťahuje veľa záujemcov spomedzi starších aj detí. Stolný tenis je prístupný pre všetkých priaznivcov vo vyhradenom čase.

Obec žije aktívnym náboženským životom, viera tvorila neoddeliteľnú súčasť života ľudí v obci už od nepamäti. Podľa štatistického úradu SR bolo k 31.12.2011 422 obyv. rímskokatolíckeho, 145 gréckokatolíckeho, 17 evanjelického a 35 nezisteného alebo bez vyznania. V obci je gréckokatolícky kostol a v r. 2000 bola zriadená farnosť. Spoločným úsilím občanov obce bola dokončená a skolaudovaná v r. 2006 budova fary s kaplnkou.


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka